Czy marihuana może uleczyć żołnierzy?

Doświadczenia Kanadyjczyków

Kanadyjska firma produkująca marihuanę medyczną o nazwie Marijuana for Trauma otworzyła swoją filię w Edmonton w Kanadzie, aby leczyć PTSD wśród weteranów wojskowych. Jest własnością i jest zarządzana przez Fabiana Henry’ego, który używa marihuany do leczenia PTSD (syndromu stresu pourazowego), co jest skutkiem jego drugiej wizyty w Afganistanie i obserwacji jego kolegów. Twierdzi, że medycyna konwencjonalna nie pozwala osobom walczącym ze stresem pourazowym na przetwarzanie traumy, podczas gdy marihuana pozwala taki ból zmniejszyć.

Kryterium legalności

Chociaż stosowanie marihuany leczniczej w leczeniu zaburzeń fizycznych i psychicznych jest kontrowersyjne, marihuana medyczna jest obecnie legalna w Kanadzie i staje się legalna w wielu krajach świata.

Czy w Polsce mamy szanse na medyczną marihuanę?

Choć marihuana w Polsce nadal jest klasyfikowana jako nielegalny narkotyk pomimo potencjalnych korzyści leczniczych to samo posiadanie nasion oraz sprzedaż ich jest jak najbardziej legalne. Biorąc pod uwagę jego kontrowersyjność i związek ze stereotypami, badania nad konopiami indyjskimi w leczeniu zaburzeń psychicznych są nadal ograniczone. Ale zainteresowanie naukowe nasila się.

To już nie tylko plotki

Niedawne badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Molecular Psychiatry wykazały, że leczenie przy użyciu konkretnych związków występujących w marihuanie może przynieść korzyści osobom z PTSD i że „kannabinoidy pochodzenia roślinnego (substancje psychoaktywne), takie jak marihuana, mogą mieć pewne zalety u osób z PTSD, pomagając w łagodzeniu nawiedzających koszmarów i innych objawów PTSD. „